E-ITSPEA 15: Eetika ja IT
Minu arvates ei ole tehnoloogia iseenesest eetiline ega ebaeetiline. Enamasti sõltub kõik sellest, kuidas ja milleks inimene seda kasutab. Tehnoloogia on pigem tööriist. Nii nagu nuga võib köögis kasulik olla, kuid kuriteos ohtlik, võib IT-lahendus olenevalt rakendusest olla hea või halb. Näiteks tehisintellekt pole iseenesest halb. Seda saab kasutada meditsiinis haiguste avastamiseks, hariduse abistamiseks või töö lihtsustamiseks. Kuid sama tehnoloogiat saab kasutada võltsingute loomiseks, inimeste petmiseks või nuhkimiseks. Seetõttu pole probleem mitte ainult tehnoloogias endas, vaid inimese eesmärkides ja olemasolevates reeglites. Hea näide on näotuvastus.ühelt poolt võib see aidata kadunud inimesi leida või turvalisust suurendada. Teisest küljest saab seda kasutada massilise jälgimise jaoks, kui inimesed isegi ei tea, et neid jälgitakse. Sel juhul tekivad tõsised küsimused privaatsuse ja vabaduse kohta. Sellegipoolest usun, et mõned tehnoloogiad võivad juba esialgu küsitavad o...